Raad ontvangt verzoek voor referendum over ontwerpbesluit Eli Lilly

Op 21 september hebben zes inwoners van Katwijk een inleidend verzoek voor een referendum bij de raad ingediend. Het verzoek gaat over ontwerp-raadsbesluit Definitief bindend advies raad BOPA Lilly. De raad behandelt het verzoek en het ontwerp-raadsbesluit op 1 oktober. 

Eerste stap naar een referendum

Sinds 2024 is het houden van een referendum in Katwijk mogelijk. In 2024 is ook het tot nu toe enige referendum gehouden, over ontwerp-raadsbesluit Uitbreiding parkeerregulering voor meer betaalbare woningen. Een referendum is een volksraadpleging over een ontwerp raadsbesluit. Het is een advies van burgers en niet bindend. Het inleidende verzoek is de eerste stap naar een referendum. Hiervoor zijn 300 geldige ondersteuningsverklaringen nodig. Indiening kan tot uiterlijk een week voor de raad het ontwerp raadsbesluit bespreekt. Die termijn is nog niet voorbij. Vandaag is geconstateerd dat er al meer dan 300 geldige ondersteuningsverklaringen zijn ingediend. De initiatiefnemers hebben daarop besloten direct al het inleidende verzoek in te dienen. De mogelijkheid voor verdere ondersteuning is daarmee ook gestopt.

Besluit op 1 oktober

De verordening waarin het referendum in Katwijk is geregeld, bepaalt dat de referendumcommissie een advies geeft over het verzoek. De referendumcommissie is een door de gemeenteraad ingestelde onafhankelijke commissie met externe deskundigen. Op basis van het advies van de referendumcommissie beslist de raad op 1 oktober of de initiatiefnemers de tweede, definitieve stap kunnen zetten, namelijk duizend ondersteuningen verzamelen, zodat er een referendum komt. Het advies is zwaarwegend, maar de raad maakt zelf een afweging of er wel of niet een definitief verzoek voor een referendum kan komen.

Als de raad het initiatief laat doorgaan, spreekt de raad op 1 oktober vervolgens wel over de vergunning voor Eli Lilly, maar neemt de raad geen besluit over het definitief bindend advies daarover. Als de raad het initiatief niet laat doorgaan, kan de raad wel op 1 oktober een besluit nemen over het definitief bindend advies over de vergunning voor Eli Lilly.